جزئیات دیدار وزیران خارجه ایران و عراق | بغداد: گروه‌های مسلح سلاح‌های سنگین خود را تحویل دادند

جزئیات دیدار وزیران خارجه ایران و عراق | بغداد: گروه‌های مسلح سلاح‌های سنگین خود را تحویل دادند

به گزارش همشهری آنلاین، فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، با همتای ایرانی خود امیرعبداللهیان دیدار کرد و

به گزارش همشهری آنلاین، فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، با همتای ایرانی خود امیرعبداللهیان دیدار کرد و گفت که هرگز هیچ تهدیدی از اراضی عراق و منطقه کردستان عراق متوجه ایران نخواهد شد.

او همچنین گفت که توافق تبادل اسرا بین ایران و آمریکا و آزادسازی اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی گام مثبتی بود. وزیر خارجه عراق همچنین گفت که آثار این توافق بر دیپلماسی لغو تحریم‌ها حائز اهمیت است.

وزیر خارجه عراق همچنین در گفت‌وگو با شبکه العربیه عربستان سعودی گفت که« حکومت اقلیم کُردستان تدابیر لازم را بر اساس توافق با ایران اتخاذ کرد. ۵ اردوگاه برای اسکان مسلحان کُرد و خانواده‌های آنها در اقلیم کُردستان تاسیس شد. به توافق با ایران پایبند شدیم و مسلحان سلاح‌های سنگین خود را تحویل دادند.»

این مقام عراقی گفت: رویکردهای ما ‌صلح‌آمیز و مبتنی بر گفت‌وگو و احترام به کشورهای همسایه است. خواهان آن هستیم که خشونت علیه حاکمیت عراق به‌کار گرفته نشود. احتمال نمی‌دهیم حملاتی از طرف ایران علیه کشورمان صورت گیرد.

ایران و عراق طی ماه‌های گذشته بعد از اغتشاشات سال گذشته که عناصر ضد انقلاب و جدایی طلب در این اغتشاشات دست داشتند، بر سر تأمین امنیت مرزهای دو کشور و دور کردن این عناصر از مناطق مرزی به توافق رسیدند و بغداد متعهد شد تا ۲۸ شهریور این توافق را اجرایی کند.

وزیر خارجه عراق در مورد حملات ترکیه نیز گفت: آنکارا حق ندارد دخالت نظامی کرده و حاکمیت عراق را نقض کند.

وی درباره روابط این کشور با کویت نیز تاکید کرد: مسائل عراق با کویت از طریق گفت‌وگو و مذاکره قابل حل است. رویکردهای ما صلح‌آمیز است و قصد نداریم به سیاست‌های گذشته بازگردیم.