سرما، روزگار کشاورزان سیرجان و بردسیر را سیاه کرد

سرما، روزگار کشاورزان سیرجان و بردسیر را سیاه کرد

«محمد امیرزاده» کارشناس و مدیر تولیدات باغی جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین با اشاره به خسارت سرما به باغ‌های پسته ای

«محمد امیرزاده» کارشناس و مدیر تولیدات باغی جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین با اشاره به خسارت سرما به باغ‌های پسته این شهرستان اظهار کرد: سرمای منفی ۵ درجه به غیر از باغ‌های پسته به باغ‌های بادام و گردوی سیرجان نیز آسیب جدی زد، اما میزان خسارت‌ها در بخش پسته‌کاری به دلیل وسعت بیشتر باغ‌ها به مراتب سنگین‌تر است.

وی بیان کرد: بی‌شک ما در سال جاری با کاهش تولید پسته در این شهرستان روبه‌روهستیم، اما این مساله روی قیمت این محصول تاثیر چندانی ندارد. زیرا قیمت پسته را بازارهای جهانی تعیین می‌کنند و افزایش و کاهش قیمت‌ها بستگی به میزان تولید کشورهایی چون آمریکا دارد. با این وجود، آسیب‌ها مستقیما شامل حال کشاورزان سیرجانی می‌شود.

سرما محصول ۲ سال کشاورزان را نابود کرد

رئیس اداره جهاد کشاورزی سیرجان گفت: سرمازدگی ۱۹۵۰ میلیارد تومان خسارت به باغ‌های این شهرستان اعم از پسته، گردو و بادام وارد کرده است.

«اکبر محمود آبادی» در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین اظهار کرد: سرمای ۱۶ و ۱۷ فروردین پیش از این براساس هشدارهای هواشناسی به کشاورزان اعلام شده بود، اما هیچ تصوری از این میزان کاهش دما نداشتیم و این مساله، هم بی‌سابقه بوده و هم موجب غافلگیری ما و کشاورزان شد.

وی افزود: مجموع باغ‌های زیر کشت پسته سیرجان ۴۳ هزار هکتار است که بین ۲۵ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند. همچنین وسعت باغ‌های گردو هم نزدیک به ۱۳۰۰ هکتار است که بین ۳۵ تا ۷۰ درصد به آنها آسیب وارد شده است. درمورد باغ‌های بادام هم باید گفت که شامل دو بخش زودگل و دیرگل هستند. آسیب‌ها شامل باغ‌های دیرگل شده است و باغ‌های زودگل آسیب چندانی ندیده‌اند.در مجموع و به صورت میانگین ۵۵ درصد کل باغ‌های این شهرستان آسیب دیده‌اند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی سیرجان در ادامه به تاثیر ۲ ساله این سرما بر باغ‌ها اشاره کرد و گفت: سرما محصول امسال را نابود کرد، اما فاجعه اینجاست که موجب نابودی جوانه‌ها نیز شده‌است. یعنی هرجوانه سال آینده محصول می‌دهد اما با اتفاق پیش آمده سال دیگر هم پسته‌ای درکار نخواهد بود.

محمود آبادی اظهار کرد: اکنون این سرما زندگی ۲۹۵۰ بهره‌بردار و باغدار سیرجانی را با مخاطره جدی روبه‌رو کرده است.

وی ادامه داد: تیم‌های ارزیاب همچنان درحال بررسی منطقه و تکمیل آمار نهایی هستند. همچنین با هماهنگی‌ها صورت گرفته درصددیم با کمک صندوق بیمه و اخذ تسهیلات بتوانیم بخشی از خسارت‌های وارده را جبران کنیم.

خسارت سرما به کشاورزان بردسیر و بیکاری کارگران

نماینده مردم سیرجان و بردسیر هم در گفت و گو با خبرنگار همشهری آنلاین اظهار کرد: سرمازدگی فقط شامل بخش کشاورزی سیرجان نشده و به باغ‌های گل محمدی بردسیر هم آسیب ۱۰۰درصدی وارد کرده است که هنوز آمار نهایی این حادثه به دست ما نرسیده‌است.

شهباز حسن‌پور بیگلری اظهار کرد: بعد از آگاهی از وقوع این مساله فورا وارد منطقه و از نزدیک از شاهد خسارات جبران ناپذیر شدم. سپس با رئیس‌جمهموری، معاون رئیس جمهوری، وزارت جهاد کشاورزی و رئیس مجلس مکاتبات لازم را برای رفع جبران خسارت‌ها انجام دادم.

وی ادامه داد: به دلیل عملکرد ضعیف شرکت‌های بیمه در طول این سال‌ها اغلب زمین‌ها و باغ‌های کشاورزی بیمه نیستند، به همین دلیل از طریق صندوق بیمه و سازمان برنامه و بودجه پیگیر آن هستم تا با فوریت ابعاد این حادثه را بررسی کنند و به جبران خسارت‌ها بپردازند.

نماینده سیرجان و بردسیر افزود: سرمازدگی کشاورزان سیرجانی و بردسیری را به روزگار سیاه نشانده است و به این مساله به عنوان یک حادثه نگاه می‌کنیم. وقتی جایی سیل و زلزله روی می‌دهد، دولت به دنبال این نیست که خانه آسیب دیده بیمه بوده یا نه؟ به همین دلیل دولت برای رفع خسارت‌های اینچنینی ردیف بودجه‌ای تعریف کرده‌است. اکنون به دنبال آن هستیم از طریق جذب تسهیلات اقدامی کنیم تا کشاورزان بدهی‌های خود را پرداخت کنند.

حسن‌پور بیگلری افزود: باید توجه داشت که درباغ‌های مزبور کارگران زیادی مشغول به کار بودند که اکنون همگی بیکار شده‌اند.