حمله پایانی به کلش‌آف‌کلنز

حمله پایانی به کلش‌آف‌کلنز

ارتباطات > فضای سایبر - احتمال پایان همیشگی بازی «کلش‌آف‌کلنز» بازی محبوب فنلاندی‌ها در ایران عده زیادی را نگران کرده است؛ کسانی که ب
ارتباطات > فضای سایبر - احتمال پایان همیشگی بازی «کلش‌آف‌کلنز» بازی محبوب فنلاندی‌ها در ایران عده زیادی را نگران کرده است؛ کسانی که به آن عادت کرده‌اند و دوستش دارند و البته کسانی که براساس آن تجارتی را راه انداخته‌اند و حالا این سفره را در حال جمع شدن می‌بینند.

تا كنون چندين بار اختلال در سرورهاي اين بازي به حساب فيلترينگ آن گذاشته شده بود اما جدي ترين حرف و حديث ها از اوايل ماه گذشته شروع شد وقتي 2بازي كلش آف كلنز و كلش رويال روي موبايل و تبلت برخي كاربران با آي پي ها باز نشدند و خطاي اتصال را نشان دادند. اعتراض ها به اين موضوع بالا گرفت و حدود 2هفته قبل وقتي خبرنگاران موضوع را از مديرعامل شركت ارتباطات زيرساخت ايران پيگيري كردند، او گفت: «اين موضوع ربطي به وضعيت اينترنت كشور ندارد. اطلاع رساني در اين باره برعهده دبيرخانه كارگروه تعيين مصاديق مجرمانه است و ارتباطي با وضعيت اينترنت ندارد.» سرانجام سه شنبه هفته گذشته خبرگزاري ميزان به نقل از دبيركارگروه تعيين مصاديق از رفع فيلتر بازي كلش آف كلنز توسط وزارت ارتباطات و شركت زيرساخت گفت و البته تأييد كرد اين بازي با رأي كارگروه تعيين مصاديق جرايم رايانه اي و به دليل ترويج و آموزش اعمال خشونت آميز فيلتر شده بود. بعد از اين انتقاد خرم آبادي، يك بار ديگر دسترسي به اين بازي دشوار شد. كمي بعد نشانه فيلتر شدن دوباره آن با حذف لينك دسترسي به بازي از كافه بازار آشكار شد. به اين ترتيب كاربران دوباره اعتراض كردند، اين بار در بالا ترين سطح؛ به خود وزير ارتباطات.

  • پيگيري آقاي وزير

هجوم كاربران و هواداران بازي به صفحه وزير ارتباطات با هشتگ #كلش_آف_كلنز_را_آزاد_كنيد باعث شد محمود واعظي نتواند نسبت به اين موضوع بي تفاوت باشد. او در واكنش به اين اعتراض ها نوشت: «در چند پست اخير، اعتراضاتي به اختلال بازي كلش مطرح كرده ايد كه اين مطالب را به اطلاع كميته تعيين مصاديق مجرمانه خواهم رساند ومطالب مطرح شده را پيگيري خواهم كرد. گرچه در بعضي موارد به دليل استفاده از ادبيات نامناسب مجبور به حذف اين پست ها شده ام.» حالا روشن است كه دستور فيلتر اين بازي به دليل خشن بودن براساس اجراي بند ب ماده ۱۵ قانون جرايم رايانه اي از سوي كارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه صادر شده است. هرچند هنوز عده اي از كاربران به اين بازي دسترسي دارند اما بازي همراه با قطع و وصل شدن هاي مكرر نه تنها لذتي ندارد بلكه باعث عقب افتادن حرفه اي ها مي شود. استفاده از پروسكي ها و فيلترشكن ها هم سرعت بازي را آنقدر كند مي كند كه خيلي ها عطايش را به لقايش ببخشند. به نظر مي رسد بعد از تعارف ها و حتي چالش هاي قبلي، اين بار نبرد مقام هاي قضايي و دولتي درباره نبرد قبيله ها جدي تر از هميشه است و شايد اين بازي براي هميشه و به طور كامل و براساس قانون از دسترس خارج شود. كاربران ايراني در چنين مواقعي معمولا به بازي هاي ديگر كوچ مي كنند اما همچنان بيشترين نگراني ها در اين مورد به كساني مربوط مي شود كه از اين مسير درآمدي دارند.

  • درآمدهاي ريز و درشت

سود اين بازي براي ايراني ها هرقدر هم باشد، حتما قابل مقايسه با سود نجومي سازندگان آن نيست، چه اينكه اين بازي فقط در سال۲۰۱۳ به همراه بازي ديگري به نام «هي دي» توانست درآمد خالصي به مبلغ ۲۷۹ميليون دلار كسب كند. درآمد روزانه اين بازي ۲٫۴ميليون دلار تخمين زده مي شود كه از ۸٫۵ ميليون كاربر اين درآمد را كسب مي كند. درآمد ها در ايران از محل اين بازي يا از فروش اكانت هاست كه با متوسط قيمت زير يك ميليون تومان خريد و فروش مي شوند. گران ترين اكانت در ايران هم حداكثر 15ميليون تومان قيمت گذاري شده است، درحالي كه بنا به گفته مالكش بيش از 70ميليون تومان براي آن هزينه كرده است. . در مجموع تخمين زده مي شود اين بازي در ايران روزانه بيش از ٥٠ ميليون تومان هزينه داشته باشد كه در سال رقمي بيشتر از ١٨ ميليارد تومان خواهد شد. با خريد «جم» يا الماس هم كه لازمه اصلي جلو رفتن در اين بازي است رقم هاي زيادي جابه جا مي شود. كافي است عبارت هاي «خريد جم» يا «خريد اكانت كلش آف كلنز» را جست وجو كنيد تا ببينيد چند سايت و كانال در اين زمينه فعال هستند. شمار افرادي كه در ايران اين بازي را تجربه كرده اند، 5.5ميليون نفر اعلام شده است كه البته تعداد قابل توجهي از آن هنگام خريد و فروش هاي مرتبط با اين بازي فريب كلاهبرداران را خورده اند. پليس فتا هم درباره احتمال سرقت اطلاعات از طريق اين بازي هشدار داده است. با اين همه كم نيستند كساني كه هوادار سفت و سخت «جنگ قبيله» ها هستند. نتيجه وعده وزير ارتباطات وضعيت اين افراد را به زودي روشن خواهد كرد.