کودکی مداد رنگی می‌خواهد تا سقف خانه‌اش را رنگین‌کمان کند

کودکی مداد رنگی می‌خواهد تا سقف خانه‌اش را رنگین‌کمان کند

اجتماع > اجتماعی - صدای کمانچه از دور می‌آید و زمزمه می‌شود در گوش شما تا بی‌‌درنگ دریابید نوازنده مغموم است.
اجتماع > اجتماعی - صدای کمانچه از دور می‌آید و زمزمه می‌شود در گوش شما تا بی‌‌درنگ دریابید نوازنده مغموم است.

از کوچه که می گذرید تنگاتنگ خیابان سوز تندی صورت تان را دستکاری می کند؛ پاییز است و خبر از سردی زمستان می دهد. حالا صدای کمانچه پیرمرد تاخورده ای که سایه نشین درخت پیاده روست، رنگ آمیزی دلنشین اما غریبی دارد که من می فهمم و مردمانی که درد غربت را چشیده اند. دختر جوانی که شتابان می رود پولکی در جعبه مقوایی پیش روی آقای کمانچه می اندازد تا من باور کنم درک حال و روز دیگران ارتباطی به سن و سال ندارد. همین که هفت، هشت ساله شدیم، برف و باران، خزان و تابستان را فهمیدیم. دارا و ندار را هم می فهمیم؛ یعنی می فهمیم ماه بدر کامل، گاهی هلال و زمانی نازک تر از موی سپید است.

من می گذرم. نرفته برمی گردم که ادای دین کنم به مردی که پاییز را گوشنواز کرده است. اسکناسی در جبعه می اندازم. با سر تشکر می کند و من ناخواسته متن روی تکه کاغذ نوشته زیر پای جعبه را می خوانم؛ «زندگی، مثل شیشه شکننده است، شیشه روزگار من ترک برداشته، نگذارید بشکند.» من می روم او همچنان می نوازد تا دل هایی را بنوازد. من می روم حالا سوز زیر تیغ آفتاب کم رمق تر شده است. گرمایی نرم در پیاده رو راه می رود. صدایی در من می گویدکاش سازی آموخته بودم، حتی سازدهنی تا یک وقت هایی لب لب می کردم؛ سلطان قلبم تو هستی!

صبح می شود با آه و تنفسی از تو
پنجره ای باز می شود
با دهانی پر از براده های ماه
گیسو در آینه می ریزی
من ظهر می شوم

بنده نوازی دور و نزدیک ندارد. هزار سال پیش اغنیای راستین یعنی آنان که از راه کار و تلاش و خلاقیت و ابتکار و البته حلال به مال و مکنتی رسیده بودند، پوشیده و پنهان دستگیر نیازمندان بودند. رسم روزگار چنان بود که کمک ها بی سر و صدا بود؛ یعنی کسی نمی دانست چه کسی داده و حتی کی گرفته است. چرا؟ چون سخاوتمندان و بخشندگان متظاهر نبودند و آنان که دریافت می کردند هم نمی دانستند از کجا آمده است،

با سیلی چنان روی خود را سرخ می کردند که سیب سرخ دماوند رنگ پریده می نمود. چون با حداقل ها زندگی کردن و به زندگی اعتبار بخشیدن نامش آبروداری بود و البته روزگار یک طورهایی بود که بالاخره نان و پنیر و ماست و خیار و گاه آبگوشت و نیمرویی در هفته می توانست سر سفره حاضر شود.آن سال های دور وقتی سوز سرک می کشید معلوم بود پاییز در وحشت زمستان زودرس در ترس و لرز است و همان موقع ها نیکوکاران به تکاپو می افتادند مبادا شعله اجاق کم نوایان و بینوایان خاموش شود.

راست این است مردمان سال های دور و دیر باور داشتند خوشبختی از جایی شروع می شود که انسان دانا نگران روز و روزگار هم نوع ندارش باشد؛ مثل اردکی که نگران جوجه هایش در حاشیه مرداب توفان زده است. مثل آسمانی که دلواپس حجم سرریز باران است چون خبر دارد باران بی امان ممکن است سقف را چک چکو کند. کوچه را لبریز، خیابان را سیل گیر و پل هایی بین راه رامسر و تنکابن را با خود ببرد. آن وقت مردمانی محترم و مسافرانی عزیز از رسیدن به زندگی جابمانند. دریغا!

دلم به اندازه دنیاست
تنگ نمی شود از گریز تو
آهوی رمنده ی دشت های خون و جنون

همین پارسال بود که ناگهان دیوارهای مهربانی اینجا و آنجای شهر، تن به زخم انواع میخ دادند که کت، شلوار، کاپشن، پالتو، ژاکت و هر چیزی که بتواند گرماپوش رهگذری شود، به گردن بگیرند و روی پیشانی دیوار نوشته شده بود؛ نیاز داری بردار، نیاز نداری بگذار. نهضت دیوار مهربانی از تهران به شهرستان ها رسید،

بعد سبد میوه مهربانی هم کم و بیش، اینجا و آنجا دیده شد و بعد که دلار طغیان کرد و قیمت ها شورش کردند، مهربانی به گمانم دچار دست تنگی شده است اما از آنجا که همه ما به رغم تفاوت هایمان خواسته و ناخواسته درد مشترک و شادی مشترک هستیم شاید بشود کاری کرد.

گرچه ممکن است شیوه های همراهی و همدردی فرق کند اما وقتی قلبمان می تپد در تپش و تمنای درونی و گوهر وجودی خودمان که نامش انسانیت است ناچاریم از دیگران سراغی بگیریم.

دستی بگیریم تا زانویی تا نخورد، تا در امیدی بسته نماند؛ چراغ خانه ای تاریکی پیشه نکند. لااقل می توانیم شعله کبریتی باشیم کورسویی برای مشق نویسی بچه هایی که زنده بودن را دوست دارند تا زندگی را بسازند. راست این است اغلب ما می توانیم میخی بر دیوار به یادگار بگذاریم تا گردن آویز کت یا شلواری باشد. اصلا می توان چنددانه میوه در سبدی گذاشت که سر راه کسانی است که دوست دارند دهانی تازه کنند. حتی مهر شما می تواند هدیه چندجعبه مدادرنگی به مدرسه برای بچه هایی باشد که دوست دارند سقف خانه شان را رنگین کمان کنند.

کسی می داند
شماره شناسنامه گندم چیست؟
کدامین شنبه
آن اولین بهار را زایید؟
یک تقویم بی پاییز را
کسی می داند از کجا باید بخرم؟