میوه، سبزی، زندگی خانوادگی | افشای راز طول عمر اسپانیایی‌ها

میوه، سبزی، زندگی خانوادگی | افشای راز طول عمر اسپانیایی‌ها

زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:اسپانیا در مسیر کنار زدن ژاپن و تبدیل شدن به سرزمین مردمانی با طولانی‌ترین عمرها در جهان است و پژوهشگرا
زندگی > سلامت - همشهری آنلاین:
اسپانیا در مسیر کنار زدن ژاپن و تبدیل شدن به سرزمین مردمانی با طولانی‌ترین عمرها در جهان است و پژوهشگران و دانشمندان دلیل این طول عمر را داشتن رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی منحصر به فرد می‌دانند.

به گزارش همشهري آنلاين به نقل از گاردين، مردم اسپانيا تا 2040 يعني 22 سال ديگر مردمان سرزمين آفتاب تابان را كنار مي زنند و با 85.8 سال در صدر دارندگان بيشترين اميد به زندگي قرار مي گيرند. دانشمندان معتقدند راز اين طول عمر و اميد به زندگي را بايد در رژيم غذايي ويژه اسپانيايي ها دانست و علاقه اي كه آنها به زندگي خانوادگي دارند.

كارشناسان موسسه ارزيابي و سنجش سلامت در سياتل آمريكا با انجام يك پژوهش عميق به اين نتيجه رسيدند كه در سال هاي آينده بزرگ ترين تهديد سلامت و طول عمر انسان عواملي چون چاقي، فشار خون بالا، قند خون، كشيدن سيگار و نوشيدن الكل است. دكتر كريستوفر ماري، مدير موسسه ارزيابي و سنجش سلامت در واشنگتن مي گويد: «اسپانيايي ها واقعا در اين موارد خوب هستند، هر چند مي توانند در بخش سيگار بهتر عمل كنند.»

نتايج مطالعه اخير دانشمندان درباره تاثير بيماري ها بر اميد به زندگي مردم دنيا حاكي از آن است كه ژاپني ها در كمتر از 20 سال آينده تاج طول عمر را به اسپانيايي ها واگذار مي كنند و خودشان با 85.7 در رده دوم اين فهرست مي نشينند. اين سقوط يك پله اي هم بيش از همه تقصير مردان ژاپن است كه در بخش چاقي و كشيدن سيگار گوي سبقت را ربوده اند اما آمار زنان ژاپني به ويژه در بخش چاقي چندان بد نيست.»

از نتايج پژوهش ها و مطالعه هاي دانشمندان چنين برمي آيد كه داشتن رژيم غذايي سرشار از ميوه و سبزي و اهميت دادن به ارتباط هاي خانوادگي از دلايل بالا رفتن سن اميد به زندگي در ميان شهروندان اسپانيايي است. اينجا هم البته زنان بيش از مردان زندگي مي كنند، چون خوب مي دانند چه بايد بخورند. رژيم غذايي مديترانه اي پيش تر امتحان خود را در افزايش طول عمر پس داده و روابط خانوادگي و اجتماعي مناسب يك عامل كليدي ديگر است.

برخلاف بسياري از كشورها كه يافتن يك فروشگاه خوب ميوه و سبزي تازه ساعت ها زمان مي برد، اسپانيايي ها معمولا با چند دقيقه قدم زدن به يكي از شعبه هاي مركادو دي ماراوياس مي رسند و باكيفيت ترين ميوه ها و سبزي ها را براي وعده هاي غذايي خود مي خرند. در عوض، يافتن انواع گوشت، غذاهاي آماده، محصولات فرآوري شده، نوشيدني هاي الكلي و غذاهاي تند پر از ادويه سخت تر از ديگر كشورها و مناطق دنياست.

نكته جالب اينكه سال 2016 ژاپن با 83.7 سال اميد به زندگي صدرنشين فهرست كشورها با طولاني ترين عمر بود. سوئيس و سنگاپور پس از آن در رده مشترك دوم قرار داشتند و اسپانيا با 82.9 پس از آنها در رده سوم ايستاد بود. استراليا و آندورا هم در رده مشترك چهارم بودند با حدود 82.5 سال اميد به زندگي. اگر شرايط به همين ترتيب پيش برود، اسپانيا در كمتر از 20 سال آينده به صدر جدول مي رسد و جاي ژاپن را مي گيرد.

سال 2040 سنگاپور اندكي از سوئيس پيش مي افتد و در رده سوم قرار مي گيرد اما نكته اصلي افزايش اميد به زندگي در ميان مردم ايتاليا و پرتغال است كه به بيش از 84 سال مي رسد. تا پايان نخستين قرن از هزاره سوم اميد به زندگي اسپانيايي ها از مرز 87 سال مي گذرد. ژاپني ها همچنان دوم خواهند بود و ساكنان سنگاپور سوم مي شوند. يونان هم كه با بحران اقتصادي دست و پنجه نرم مي كند، تا پايان قرن اميد به زندگي 86.7 سال خواهد داشت.

در اين ميان نمي توان از سقوط معنادار جايگاه آمريكا در فهرست اميد به زندگي بي تفاوت گذشت. شهروندان ايالات متحده كه دو سال پيش كمي كمتر از 79 سال اميد به زندگي داشتند و در رده 43 جهاني ايستاده بودند، تا 22 سال ديگر كمتر از يك سال به اميد به زندگي شان افزوده مي شود. اين در حالي است كه با بالاتر رفتن اميد به زندگي در ديگر كشورها، رتبه آمريكا بيش از 20 پله سقوط مي كند و سال 2040 به رتبه 64 جهاني مي رسد.

سن اميد به زندگي در كشور آفريقايي لسوتو تا سال 2040 به 57.3 مي رسد كه كمترين رقم در دنياست. جمهوري آفريقاي مركزي با 58.4، زيمبابوه با 61.3 و سومالي با 63.6 ديگر كشورهاي قعرنشين در فهرست جهاني اميد به زندگي هستند. كارشناسان معتقدند همه گيري اچ آي وي/ايدز از دلايلي است كه باعث مي شود سن اميد به زندگي در قاره سياه بيش از اينها كمتر شود.