برگزاری آزمون استخدامی آتش‌نشانی در اواخر اردیبهشت | تجهیز ۷ ایستگاه برای ارائه خدمات ایمنی به بازار پایتخت

برگزاری آزمون استخدامی آتش‌نشانی در اواخر اردیبهشت | تجهیز ۷ ایستگاه برای ارائه خدمات ایمنی به بازار پایتخت

به گزارش همشهری آنلاین، خبرگزاری فارس با مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره آخرین وضعیت شناسایی ساختمان های ناایم

به گزارش همشهری آنلاین، خبرگزاری فارس با مهدی داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران درباره آخرین وضعیت شناسایی ساختمان های ناایمن،جذب آتش نشان زن، ایمنی بازار،جلوگیری از حریق های اطراف بوستان های جنگلی، بیمه سخت وزیان آور آتش نشانان، فرهنگ ایمنی گفت‌وگو کرده است که در ادامه می خوانید.

قرار بود تجهیزات جدید وارد سازمان آتش‌نشانی شود در اینباره توضیح می‌دهید و همچنین بگویید این تجهیزات داخلی هستند یا خارجی و چه زمان قرار است وارد سازمان آتش‌نشانی شود؟

برنامه‌های مفصلی برای سال جدید داریم قرار است یکسری ماشین‌آلات جدید و خودروهای سبک در ۶ ماه اول سال جدید وارد سازمان شود که بیشتر آنها داخلی هستند. همچنین انواع ماشین‌آلات سنگین هم برای حریق وارد سازمان می‌شود. ساخت دو ایستگاه در نیمه اول سال در دستور کار است که این ایستگاه‌های در قیطریه و جاده کرج است و در ۶ ماه ابتدایی سال جاری راه‌اندازی می‌شود. البته برای ساخت ۵ ایستگاه دیگر هم برنامه داریم و اما تا پایان امسال به اتمام نمی‌رسد البته تا پایان سال جاری یک ایستگاه آتش‌ نشانی در شوش هم راه‌اندازی می‌شود.

در خصوص نردبان‌هایی که بلند هستند تقریبا مشکلی نداریم و ۴۱ دستگاه نردبان از ۳۰ تا ۶۴ متر داریم که معمولا ۲ تا ۳ نردبان به صورت روتین در حال سرویس است اما بقیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به آتش‌نشانی سایر کشورها در این زمینه در وضعیت خوبی هستیم. موضوعی که در حال بررسی آن هستیم خرید نردبان‌های کمتر از ۳۰ متر است چرا که بسیاری از ساختمان‌های تهران ارتفاع کمی دارند و این را هم بگویم ساختمان‌ها عموما در معابر کم عرض قرار دارند و فقط معابر کم عرض مخصوص بافت‌های فرسوده نیست در بسیاری از خیابان‌های شهر ما معابر کم عرض داریم. هر چقدر ارتفاع نردبان کم شود خودروی آتش‌نشانی هم ابعاد کوچک‌تری خواهد داشت و سریع‌تر جابه‌جا می‌شود.

قرار بود تعدادی لباس برای آتش‌نشانان خریداری شود که با استانداردهای روز هماهنگی لازم را داشته باشد در این باره توضیح می‌دهید.

لباس‌ها خریداری شده و بیشتر از نیاز اصلی است متأسفانه ما این لباس‌ها را وارد می‌کنیم هنوز در داخل به تولید این لباس‌ها نرسیده‌ایم در بافت پارچه و تکنولوژی و همچنین تأییدیه‌های لازم هم داده نشده است به همین دلیل مجبوریم که لباس‌های آتش‌نشانان را وارد کنیم چرا که باید این لباس‌ها استانداردهای بالایی داشته باشد اما در بخش خودرو بسیاری از آنها در داخل تولید می‌شود.

وضعیت شناسایی ساختمان‌های ناایمن در تهران به کجا رسید؟ قرار بود که اسامی این ساختمان‌ها بر روی سامانه قرار گیرد در این باره توضیح می‌دهید.

بررسی ساختمان‌های ناایمن به صورت مستمر ادامه دارد و یک فرآیند دائمی است ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که ساختمان‌های شهر از نظر ایمنی وضعیت بهتری داشته باشند البته این را هم بگویم ممکن است که یک ساختمان با ضوابط لازم هم ساخته شود اما در ایمنی مشکل داشته باشد بگذارید یک‌مثال بزنم، ساختمانی ایمن است اما راه‌پله‌ها به انبار تبدیل شده و همین امر ساختمان را از استاندارد خارج می‌کند و یا اینکه سیستم اعلام حریق دچار مشکل شده است. ما برای مدت کوتاهی برخی از ساختمان‌های ناایمن را بر روی سامانه بارگذاری کردیم و دوباره حذف کردیم اما بر اساس تصمیمات گرفته شده قرار است اطلاعات محدودتر بر روی سامانه قرار گیرد و به زودی این کار انجام می‌شود. باز هم تأکید می‌کنم که اطلاعات همانند بار اول جامع و کامل نیست و قرار است محدود باشد.

قرار است شما طرح مانیتورینگ را در سازمان آتش‌نشانی اجرایی کنید و مالکان ساختمان‌هایی که داوطلب هستند با مراجعه به سازمان می‌توانند سیستم اعلام حریق خود را به سامانه آتش‌نشانی وصل کنند در این باره توضیح می‌دهید.

امسال موضوعی که در دستور کار است این است که مالکان می‌توانند به صورت داوطلبانه به سازمان مراجعه کرده و از طرح مانیتورینگ ما استفاده کنند این طرح هم اینگونه است که سیستم اطفای حریق ساختمان‌ها به سامانه آتش‌نشانی متصل می‌شود و اگر سیستم اطفای حریق موردی را کشف کرد اطلاعات مستقیم به مرکز اعلام می‌شود و دیگر نیاز نیست کسی به آتش‌نشانی زنگ بزند. هنوز نمی‌توانیم زمان دقیق را بگوییم اما امیدواریم در نیمه اول سال اجرایی شود. یکی دو سال است که در حال فراهم کردن بسترهای لازم برای این کار هستیم و این طرح با مشارکت سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری انجام می‌شود. هر دو سازمان مجری هستند ما در بخش ایمنی و سازمان فناوری در بحث زیرساخت‌ها و قطعاً‌ امسال این طرح اجرایی می‌شود.

این خدمات چگونه پرداخت می‌شود آیا شهروندان باید هزینه‌ای پرداخت کنند؟

بله، هر کسی که داوطلب استفاده از این خدمات است باید هزینه آن را پرداخت کند. تعرفه این کار در شورای اسلامی شهر تهران مصوب شده است و بر اساس نوع ساختمان متفاوت است.با توجه به وضعیت بهار و رشد علف‌ها در یکی دو ماه آینده این علف‌ها در اطراف بوستان‌های جنگلی خشک می‌شوند و احتمال حریق هر ساله وجود دارد و البته شاهد حریق هم در سالیان قبل بوده‌ایم.

مدت‌هاست موضوع ایمنی بازار تهران مطرح است اما همچنان در بحث ایمنی بازار مشکلاتی وجود دارد در این باره توضیح می‌دهید.

یک سازمان به تنهایی نمی‌تواند ایمنی بازار را تأمین کند و باید کسبه هم کمک کنند و این کار جنبه‌های مختلفی دارد و باید میراث فرهنگی و گردشگری هم در صدور مجوزها همکاری کند و در بازار ما موضوع تأسیسات آب و دیگر دستگاه های خدمات رسان را هم داریم. ما سال گذشته در بازار واحدی به نام اداره ایمنی بازار ایجاد کردیم یعنی یک حوزه مخصوص به بازار و یکی از وظایف آنها انجام آموزش‌های ایمنی برای کسبه به صورت رایگان بوده است. البته بروشورهایی هم تهیه و توزیع شده است و این بروشورها بر اساس سوابق و علل آتش‌سوزی بوده و نکات لازم را در آن قید کرده‌ایم. خواهش ما از کسبه این است که داوطلب شده و آموزش‌ها را ببینند.

در خصوص ایستگاه‌های آتش‌نشانی بازار هم برنامه‌هایی داریم و البته باید در این زمینه با میراث، شرکت برق و سازمان‌های ذی‌ربط جلساتی برگزار شود در حال حاضر در داخل محدوده بازار دو ایستگاه ۷ و ۱۰۷ قرار دارد و ۵ ایستگاه پیرامون بازار هم در صورت وقوع حریق به سرعت وارد کار می‌شوند یعنی ۷ ایستگاه دسترسی خوبی به بازار دارند. البته اخیرا هم یک ایستگاه راه‌اندازی کرده‌ایم. فرهنگ ایمنی باید افزایش یابد همه سازمان‌ها باید به وظایف خود عمل کنند اگر کسبه هم ایمنی را رعایت کنند سرمایه‌های خودشان حفظ می‌شود ما روزانه رفت و آمد بسیاری در بازار داریم.

تعدادی از بانوان برای حضور در آتش‌نشانی ثبت‌نام کرده‌اند و قرار است به عنوان آتش‌نشان زن وارد سازمان شوند فعلا ثبت‌نام انجام شده در خصوص مراحل کار توضیح می‌دهید و اینکه آیا در دوره بعد تعداد زنان آتش نشان افزایش می‌یابد؟

ثبت‌نام آغاز شده است و از اواخر اردیبهشت ماه دو مرحله آزمون اصلی برگزار می‌شود ابتدا آزمون سازمان سنجش و سپس آزمون ورزشی و بعد از آن مراحل گزینش طی می‌شود امیدواریم این افراد در نیمه اول سال جاری وارد آتش‌نشانی شوند. اما در خصوص اینکه در دوره‌های بعد تعداد بیشتری زن جذب آتش‌نشانی شوند باید بگویم که ما برنامه داریم اما منتظریم خروجی مرحله اول مشخص شود.

چند نفر از آتش‌نشانان به بیماری کرونا مبتلا شدند. آتش‌نشانان در اولویت تزریق واکسن هستند؟

همینجا از شهروندان عزیز می‌خواهم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا به مرحله واکسن برسیم تعداد قابل توجهی از آتش‌نشانان به این بیماری مبتلا شده‌اند ولی خوشبختانه فوتی نداشتیم با توجه به شرایط کاری آتش‌نشانان این افراد مجبورند در محیط‌ها حضور یابند در خانه‌ها، در جاهایی که حریق و حوادث رخ داده و حضور آنها اجتناب‌ناپذیر است و برای آنها خطراتی دارد ما همینجا از مسؤولین می‌خواهیم که آتش‌نشانان را در اولویت تزریق واکسن قرار دهند.

بیمه سخت و زیان‌آور بودن شغل آتش‌نشانی به کجا رسید؟

طرح در شورای عالی استان‌ها تصویب شد و به مجلس ارسال شد. منتظر اعلام نتیجه نهایی هستیم. در سال ۹۹ حدود ۴۰ نفر از آتش‌نشانان با استفاده از مزیت سخت و زیان‌آوری بازنشسته شدند اما همچنان مشکلاتی در خصوص آتش‌نشانان شهرداری وجود دارد چرا که صندوق بازنشستگی شهرداری متفاوت از تأمین اجتماعی است اما شورای عالی استان‌ها برای رفع این مشکلات لایحه‌ای را به مجلس فرستاده و در نوبت رسیدگی است اما علیرغم تمام موضوعات باز هم آتش‌نشانان می‌توانند از این مزیت استفاده کنند.