خوک‌ها می‌توانند در شرایط اضطراری از راه مقعد تنفس کنند!

خوک‌ها می‌توانند در شرایط اضطراری از راه مقعد تنفس کنند!

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران ژاپنی، این روش را با موفقیت روی خوک‌ها آزمایش کردند. پژوهشگران در این پروژه، چهار خوک ر

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران ژاپنی، این روش را با موفقیت روی خوک‌ها آزمایش کردند. پژوهشگران در این پروژه، چهار خوک را بیهوش کردند و با کمک یک ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی)، سطح پایین‌تری از اکسیژن را به آنها دادند؛ بنابراین سطح اکسیژن خون خوک‌ها افت کرد. هنگامی که مایعات حاوی اکسیژن به دو خوک داده شد، سطح اکسیژن به صورت قابل توجهی بالا رفت. هنگامی که مایع با کمک یک لوله که به واسطه جراحی در راست‌روده (انتهای روده بزرگ که به مقعد باز می‌شود) دو خوک‌ دیگر قرار گرفته بود، انتقال یافت، همین اتفاق افتاد.

تاکانوری تاکبه، پژوهشگر "دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو" (TMDU) و گروهش، این ایده را با تجویز مایعی موسوم به «پرفلوئوروکربن» (Prfluorocarbon) برای خوک‌ها، آزمایش کردند. این مایع می‌تواند سطح بالایی از اکسیژن را نگه دارد. تاکبه گفت: چنین مایعاتی به عنوان راهی برای تنفس مورد بررسی قرار گرفته‌اند و پیشتر برای محافظت از ریه نوزادان نارس به کار می‌رفته‌اند؛ بنابراین می‌توانند برای استفاده در این روش جدید، غیرسمی باشند.

این سوال برای تاکبه ایجاد شده بود که آیا انسان‌ها می‌توانند اکسیژن را از راه روده جذب کنند. این موضوعی است که در برخی از ماهی‌های آب‌های شیرین اتفاق می‌افتد. «راست‌روده» برخی از پستانداران، با غشای نازکی پوشیده شده است که جذب برخی از ترکیبات ویژه به جریان خون را امکان‌پذیر می‌کند. پزشکان پیشتر با تجویز شیاف، از این ویژگی‌ استفاده می‌کردند.

دانشمندان چینی و آمریکایی رویان مخلوط انسان-میمون خلق کردند

شاید اکسیژن‌رسانی از راه مقعد، روشی برای نجات زندگی باشد و هنگام بروز نارسایی ریوی بتواند کارآیی خود را نشان دهد. افرادی که سطح اکسیژن خون آنها پایین می‌آید، ممکن است با کمک ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) تحت مراقبت‌های ویژه قرار بگیرند اما این روش می‌تواند به بافت ظریف ریه آسیب برساند. تاکبه گفت: ونتیلاتور واقعا می‌تواند آسیب‌رسان باشد.

تاکبه گفت: اگر این روش، تاثیر مشابهی را در انسان‌ها داشته باشد، برای فراهم کردن مزایای پزشکی کافی خواهد بود.

تاکبه باور دارد که این روش به ویژه برای کشورهای کم‌درآمد که تجهیزات مراقبتی کمتری دارند، می‌تواند سودمند باشد. وی افزود: ونتیلاتورها بسیار پرهزینه هستند و مدیریت آنها، به تعداد زیادی از پرسنل پزشکی نیاز دارد.

استفن برت، پژوهشگر کالج سلطنتی لندن گفت: یکی از مشکلات پیش رو این است که امکان دارد عملکرد روده بیمارانی که به مراقبت ویژه نیاز دارند، مختل شود و بروز اسهال را به همراه داشته باشد.

کیلب کلی، پژوهشگر دانشگاه ییل آمریکا گفت: این یک ایده بحث‌برانگیز است و کسانی که برای نخستین بار با آن رو به رو می‌شوند، حیرت خود را بروز می‌دهند. در هر حال باید این موضوع را در نظر داشت که ایده پیوند مدفوع برای افراد مبتلا به عفونت‌های مکرر روده‌ای نیز ابتدا با مقاومت رو به رو بوده اما اکنون پذیرفته شده است.

این پژوهش، در مجله "Med" به چاپ رسید.