نتایج امیدوارکننده یک داروی آنتی‌بادی برای درمان گونه‌های جدید ویروس کرونا

نتایج امیدوارکننده یک داروی آنتی‌بادی برای درمان گونه‌های جدید ویروس کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این داروی تجربی که ساخت شرکت داروسازی آمریکایی «الای لیلی» و شرکت AbCellera Biologic است، گونه‌های جهش‌یافته و

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این داروی تجربی که ساخت شرکت داروسازی آمریکایی «الای لیلی» و شرکت AbCellera Biologic است، گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونای شناسایی شده در انگلیس، برزیل، آفریقای جنوبی، ایالت کالیفرنیا و شهر نیویورک را در بررسی آزمایشگاهی کاملا خنثی کرده است.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با گونه‌ها یا واریانت‌های جدید جهش‌یافته کروناویروس (کووید-۱۹)

این داروی حاوی آنتی‌بادی مونوکلونالی به نام LY-CoV1404 یا LY3853113 است که با اتصال به نقطه‌ای از ویروس کرونا که تا به حال نشانه‌ای از جهش یافتن را نشان نداده است، اثر خنثی‌کنندگی خود را اعمال می‌کند و به این ترتیب احتمالا اثربخشی خود را بر ویروس کرونا در طول زمان حفظ خواهد کرد.

پژوهشگران بررسی‌کننده این دارو نتایج کارشان را در پیش از بازبینی همتا در سایت BioRxiv منتشر کرده‌اند. این پژوهشگران می‌گویند درمان‌هایی مانند این آنتی‌بادی مونوکلونال که تاثیرشان را بر گونه‌های جدید جهش‌یافته ویروس کرونا حفظ می‌کنند، بسیار مورد نیاز هستند، چرا اثربخشی درمان‌های موجود بر مبنای آنتی‌بادی مونوکلونال بر گونه‌های جدید ویروس کرونا کاهش یافته یا این درمان به کلی اثربخشی‌شان را از دست داده‌اند. از طرف دیگر هنوز دقیقا معلوم نیست که واکسن‌های موجود تا چه حدی باعث محافظت در برابر این گونه‌های جدید ویروس می‌شوند.

قرار است نتایج آزمایش این داروی تجربی در انسان‌ها نیز به زودی منتشر شود.

بیشتر بخوانید:

مفاهیم: آنتی‌بادی مونوکلونال (پادتن تک‌دودمانی) چیست؟ پیشرفت بزرگ بعدی در درمان کرونا: آنتی‌بادی‌های مونوکلونال مصنوعی