تعلیق سعودی

تعلیق سعودی

جهان > خلیج‌ فارس - سیاوش فلاح‌پور - خبرنگار:ابعاد بحران بین‌المللی که بعد از قتل جنجالی جمال خاشقجی،روزنامه‌نگار منتقد سعودی گریبانگ
جهان > خلیج‌ فارس - سیاوش فلاح‌پور - خبرنگار:
ابعاد بحران بین‌المللی که بعد از قتل جنجالی جمال خاشقجی،روزنامه‌نگار منتقد سعودی گریبانگیر عربستان سعودی شده روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

درحالی که رسانه های سعودی در مقابل تحریم نشست آینده سرمایه گذاری در عربستان سعودی (مشهور به داووس صحرا) از سوی شرکت ها و شخصیت های اروپایی، بر حضور شخصیت های عالی رتبه آمریکایی تأکید داشتند، روز پنجشنبه، استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرد که بعد از رایزنی با وزیر خارجه و رئیس جمهور این کشور تصمیم گرفته در داووس صحرا شرکت نکند.

به این ترتیب، علاوه بر بزرگ ترین شرکت ها و رسانه های غربی، اکنون نام وزرای تجارت و بازرگانی انگلیس، اقتصاد فرانسه، امور مالی هلند، خزانه داری آمریکا به همراه مدیر صندوق بین المللی پول نیز به لیست طولانی تحریم کنندگان داووس صحرا اضافه شده است؛ امری که به معنای پایان اعتبار این کنفرانس پرهزینه برای عربستان سعودی است. از سوی دیگر، روز پنجشنبه، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه هم اعلام کرد که در اقدامی هماهنگ با انگلیس، آلمان و هلند، تمام سفرهای سیاسی به عربستان سعودی، تا زمان مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقجی را به تعلیق درآورده است.

تمام اینها در حالی است که به نظر می رسد بعد از بازگشت پمپئو از ریاض، لحن ترامپ نیز در قبال این پرونده تا حدودی تغییر کرده است. به این ترتیب، ترامپ که تا روز چهارشنبه با جدیت در قبال موج رسانه ای علیه ولیعهد سعودی مقاومت می کرد، روز پنجشنبه در مصاحبه با نیویورک تایمز نسبت به گزارش های اطلاعاتی که مسئولیت قتل جمال خاشقجی را متوجه شخصیت های عالی رتبه سعودی می داند ابراز اطمینان کرد و گفت: این مسئله واقعا غم انگیز است.

از سوی دیگر هم زمان با افزایش فشارهای خارجی، بحران خاشقجی در داخل عربستان نیز زلزله ای سیاسی به راه خواهد انداخت؛ زلزله ای که از هم اکنون می توان پیش لرزه های آن را حس کرد. در این زمینه روز گذشته رویترز با انتشار گزارشی مدعی شد پادشاه عربستان بعد از اطلاع از جزئیات پرونده خاشقجی، صلاحیت های محمد بن سلمان را محدود کرده است.

این در حالی است که بسیاری از رسانه های غربی و عربی از هم اکنون درباره گزینه های احتمالی برای جانشینی ولیعهد عربستان سخن می گویند. نیویورک تایمز با اشاره به سفر خالد بن سلمان، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن و برادر کوچک تر ولیعهد سعودی، از او به عنوان محتمل ترین گزینه جانشینی بن سلمان سخن گفته است.

درحالی که رسانه های عربی معارض ولیعهد، احمد بن عبدالعزیز، شاهزاده فراری سعودی را به عنوان جایگزین ولیعهد ارزیابی می کنند. در مقابل اما به گفته سی ان ان، تماس های میان محمد بن سلمان و جرد کوشنر، داماد ترامپ به طور مرتب از طریق برنامه واتس اپ ادامه دارد؛ خبری که نشان می دهد جریانی در داخل دولت آمریکا به جدیت برای حمایت از پادشاهی ولیعهد فعلی سعودی تلاش می کند. البته باید منتظر ماند و دید این تلاش ها که ریشه در منافع اقتصادی مشترک ترامپ با ولیعهد جوان سعودی دارد تا کجا موفق خواهد بود؟

از سوی دیگر در ادامه افشاگری های مرتب پلیس ترکیه که به نظر می رسد از برنامه زمانی خاصی تبعیت می کند، باز هم جزئیات تازه ای از جنایت مأموران سعودی در داخل کنسولگری این کشور منتشر شده است. بر این اساس به گفته روزنامه صباح ترکیه که یکی از اصلی ترین منابع افشای اخبار مربوط به این قتل است، صلاح الطبیقی، مدیر پزشکی قانونی سازمان اطلاعات عربستان سعودی طی 15دقیقه جنازه جمال خاشقجی را مثله کرده درحالی که همراهان او، همزمان بخش های جدا شده از بدن این روزنامه نگار سعودی را بسته بندی می کرده اند.

از سوی دیگر، به گفته خبرگزاری آناتولی، دادستان ترکیه از روز گذشته بررسی شهادات کارمندان کنسولگری سعودی را آغاز کرده؛ روندی که با استماع شهادات راننده شخصی محمد العتیبی، سرکنسول سعودی کلید خورده است. این در حالی است که سرکنسول، هفته گذشته و ساعاتی پیش از ورود پلیس ترکیه به خانه اش به طرز مشکوکی از ترکیه خارج شد؛ اتفاقی که تردیدها را درباره دفن خاشقجی یا دست کم قسمت هایی از جنازه او در خانه العتیبی تقویت کرده است.